mertada.com

MertAda.com

Film Oyun Müzik Haber

Forum,Vbulletin, çocuk, game, albüm, film, upload, Rapidshare, SSK, Bağkur, sosyal, güvenlik, hukuk, muhasebe, bankacılık, finans, magazin, donanım, notebook, yazılım, internet, msn, icq, skype, güvenlik, Resimli Program Anlatımları, Hepsi Birarada (All in One), A'dan - Z'ye Program Arşivi, Elektronik Sistemler, Teknoloji Haberleri, hobiler, tamir atölyesi, Magazin, Sağlık, Burçlar Dünyası, Güzellik ve Cilt Bakımı, Moda, Fıkra - Muhabbet, Komik Resim & Karikatürler, Video & Animasyon, Duvar Yazıları, hepsi Mert Forum da

Geri Git   mertada.com >
MERT FORUM OKULU
> Etüt > Halk Ansiklopedisi > A ve B

S.S.S Üye Listesi Ajanda Resim Galerisi Arama Bugünün Mesajları Konuları Okundu İşaretle

 Myarcade plugin pro 10% discounted


Konu Bilgileri
Konu
Bayramlar, Dini Bayramlarımız
Konudaki Cevap
0
Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme
20279

Yanıtla

 

LinkBack Konu Araçları Bu Konu İçinde Ara
Eski 06-06-2006, 10:15   #1 (Bu Mesajın Linki)
Yönetici
 
MANS's Avatar
 
Giriş Tarihi: Apr 2006
Konum: Turkey
Mesajlar: 32,610
Resim Galerisi: 146
Rep Gücü: 50 MANS is on a distinguished road

 

YeniYemekTarifleri
Varsayılan Bayramlar, Dini Bayramlarımız

Hiç düşündünüz mü? Bayram Nedir?

Bana göre Bayram, çeşitli önemli gün veya tarihsel olaylardan yola çıkılarak, çeşitli şekillerde yapılan kutlamalara verilen genel isimdir. Kimine göre mecburiyet, kimine göre sadakat, kimine göre dinlenme, kimine göre eğlence, kimine göre sosyal etkinlik, kimine göre dini bir görevi yerine getirmek, kimine göre yakınlarını görmek için, tek hatta son fırsat olacağı önemli bir gündür.
bayram töreninden3.jpg(Çocukların Büyüklerle Bayramlaşması)
Bayramları gruplandırmak istediğimizde de Milli ve Dini Bayramlar olarak adlandırabiliriz.
Ben bugün sizlere, Dini Bayramlarımızı ele alarak ne kadar değerli bir gün olarak kutlamamız gerektiğini anlatacağım.

Dini Bayramlar
Dini bayramların günleri "kameri takvim"e göre hesaplandığı için,şu an kullanılan takvimde her yıl aynı tarihe rastlamaz.Her yıl onar günlük gerilemeyle gelen ramazan ve kurban bayramları böylece değişik mevsimlerde kutlanabilmektedir.
Ramazan bayramı Kameri takvime göre Şevval ayının ilk üç günü, Kurban bayramı ise Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün süreyle kutlanır.Bu bayramlar halk geleneklerinde eskisi kadar olmasa da halen canlı bir şekilde varlıklarını sürdürmektedirler.

Belediye binasinin onunde bir bayram.jpg(Bayramlaşma – Devlet Töreni)
Ramazan ve Kurban bayramlarının başlıca özelliği komşuların,dost ve akrabaların ziyaret gezileriyle bir araya gelmeleridir. Biribirlerine Bayram Tebriği postalanır,
Bayramlaşma telefonları açılır, Gençler yaşlıların ellerini öperek onların hayır dualarını alırlar.El öpen çocuklara para ve hediye vermek de gelenektendir.Ziyarete gelenlere Ramazan bayramında şeker ikram edilir.
bayram2.jpg(Ramazan (Şeker) Bayramı) köyde bayram.jpg
Bunun içindir ki,Ramazan bayramının bir adı da "Şeker bayramı"dır.Kurban bayramında yalnızca şeker değil,kesilen kurbanın etinden de ikram edilir.10. yüzyılda yaşamış Harezmli bilgin Birûnî 'nin verdiği bilgilere göre,bayramlarda şeker ikramı,Cem'in,şeker kamışındaki tatlı özsuyu bir nevruz günü bulmuş ve bundan şeker çıkarmayı yaymış olmasına bağlanır.Eskiden yalnızca nevruz günü tatlı şeyler ikram edilirken,sonradan aynı gelenek diğer bayramlarda da uygulanmıştır.

Kurban bayramı Türkiye'de eğlenceler yönünden Ramazan bayramına oranla daha sönük geçmektedir.Benim kanım, insanların bu güne duygusal bakmalarından olabilir.

(Kurbanlık Koyunları kurdelelerle süslemek ve kartpostalını göndermek gelenektir)

İbrahim Peygamberin oğlunu,Tanrıya kurban etmek üzere keseceği sırada gökten inen bir koçun Tanrının emriyle oğlunun yerine geçmesinin bir anısı olarak İslam dinine geçmiştir.
Ramazan bayramının kutlandığı Şevval ayı ile Kurban Bayramının kutlandığı Zilhicce ayı arasındaki Zilkade ayı halk arasında Aralık olarak adlandırılır.

(Bayram Şenliği – Gece Görüntüsü
Bu ayda evlilik yapmak uğursuzluk olarak kabul edilir.)

Kurban bayramının birinci günü,Mekke'de Mina denen yerde hacıların kurban kestikleri gündür.İslam dinine göre kurban kesmek maddi gücü yerinde olan her kul için "borç"tur.Kurban olarak koyun,sığır,deve kesilebilir.Kurban edilecek hayvan sağlıklı olmalı, dişi ise hamile olmamalıdır.Kurban kesiminde uygulanan bazı gelenekler vardır.
Bunların bir kısmı İslam dininin getirdiği şeyler bir kısmı da uluslara ve bölgelere göre değişen geleneklerdir.Örneğin bazı yörelerimizde kurbanlık koçları yıkama,kınalama ve gelin telleri,kurdelelerle süsleme adetleri vardır.Bizdeki kurbanlık hayvanları kınalama adeti Yahudilerde de görülen çok eski bir adettir.

(Kurban Bayramı)
Hayvanları gelin telleri ve kurdeleyle süslemek ise Orta Asya'da bazı yerlerde görülen geleneklerdendir.Kurban etinin üçte bir kesilen evde kalır.Diğer kısımlar komşu,akraba ve fakir insanlara dağıtılır.

Ramazan ve kurban bayramlarının ortak özelliklerinden biri de toplu eğlencelere sahne olmasıdır.Kasaba ve şehirlerde özellikle, çocuklar ve gençler bayram yerlerinde buluşup eğlenirler.Bayram yerleri aynı zamanda küçük bir panayır görünümü kazanır.

(Bayram Şenliğinden Görüntü)
(Bayram Piknik Alanı)
Ramazan bayramı bir aylık bir oruç tutma döneminin sonunda kutlanan bir bayramdır.Ramazan ayı olarak tanımlanan bu döneme de çeşitli gelenekler eşlik etmektedir.

Eskiden oruç tutanlar,hele gecelerin kısa olduğu yaz mevsimine rastlayan ramazanlarda uyumayıp sabaha karşı yenen sahur yemeğini beklerlerdi.Böyle olunca da gecenin teravih namazından sahur zamanı arasındaki süresi türlü eğlencelerle geçirilirdi.
(Cumhuriyet Yılları Bayram Töreni)
İstanbul'un Şehzadebaşı 'nda Direklerarası,Çemberlitaş tarafında Divanyolu adeta bayram yeri görüntüsünü alırdı.


Ramazan gecelerine özgü gösterilerin başında karagöz ve ortaoyunu gelirdi.Taşra kasaba ve şehirlerinde de,evlerde düzenlenen toplantılarından başka, kahvehanelerde aşıklar çalıp söylerlerdi.Ramazan ayı boyunca kahvehane toplantılarında aşıklar saz ve türkü fasıllarından başka çoğu kez birkaç gece süren halk hikâyeleri anlatırlardı.


(Bir bayram sabahı İstanbul)

Sayıları geçen yüzyıla oranla büyük miktarda azalış gösterse de Türk insanı 3 büyük dinin onlarca farklı mezhebine inanıyor ve bu inançları doğrultusunda da bayramlar ve anma günleri kutluyor. Müslümanlık dünyasının Kurban ve Ramazan Bayramları herkes tarafından bilinip kutlanırken, azınlıkların bayram ve kutsal günleri pek bilinmiyor.
Farklı dinlerin özel günlerinin bazıları her yıl aynı tarihlerde kutlanıyor. Hicri takvime göre belirlenen islami bayramlar ve Hıristiyanlıktaki Paskalya gibi bazı özel günler ise her yıl farklı tarihlerde kutlanıyor. Üç büyük dine ait bayramlar ve kutsal günlerden en önemlileri ile bunların son iki yılda kutlandıkları tarihler aşağıda özetlenmiştir.


İSLAM DİNİ AÇISINDAN BAYRAMLAR VE DİNİ GÜNLER:

Kurban Bayramı: (2002 yılında 22 - 25 Şubat' da, 2001' de 5 - 8 Mart' da kutlandı) 4 gün süren bayram, ilk sabah Bayram Namazı ile başlar, akraba ziyaretleri yapılır, mezarlıklar ziyaret edilir.
Hicri Yılbaşı: (2002 yılında 15 Mart' da, 2001' de 26 Mart' da kutlandı) Hz. Muhammed' in Mekke' den Medine' ye göç etmesi ile başlayan Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem' in ilk günü kutlanır.
Aşure Günü: (2002 yılında 27 Mart' da, 2001' de 7 Nisan' da kutlandı) Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem' in 10. günüdür. Hz. Hüseyin' in Kerbela 'da öldürüldüğü günün anısına oruç tutulur.

Mevlid Kandili: (2002 yılında 24 Mayıs' da, 2001' de 3 Haziran' da kutlandı) Rebiül Evvel ayinin 12. gecesi doğan Hz. Muhammet' in dünyaya gelişi kutlanır.
Mirac Kandili: (2002 yılında 3 Ekim' de, 2001' de 13 Ekim' de kutlandı) Hz. Muhammed' in göğe Tanrı katına yükseltildiği gecedir. Beş vakit namaz kılınması bu gece farz kilinmiş, Peygamber' e cennet ve cehennem gösterilmiştir.
Berat Kandili: (2002 yılında 20 Ekim' de, 2001' de 31 Ekim' de kutlandı) İslamiyet' de kutlanan 5 kandil gününden sıra itibariyle üçüncüsüdür. Saban ayinin 14. gününün aksamında, ibadet ederek günahlardan arınıldığına inanılır.
Ramazan Ayı: (2002 yılında 6 Kasım - 4 Aralık arasında, 2001' de 16 Kasım - 15 Aralık arasın da kutlandı) Hicri takvimin 9. ayı olan Ramazan ayı boyunca, inananlara sahurdan iftara kadar oruç tutmaları görevi verilmiştir. Aksamları Teravih namazı kılınır, sofralarda hurma, pide ve güllaç bulundurulur.


Kadir Gecesi: (2002 yılında 1 Aralık' da, 2001' de 11 Aralık' da kutlandı) Ramazan Ayı' nine 26 gününün gecesidir. Kuran' in Hz. Muhammet' e bu gece inmeye başladığına inanılır. "Kadir" Allah' in sıfatlarından biridir ve "her şeye gücü yeten" anlamındadır. Bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan bu gecede, ibadet ile günahlardan arınılır.
Ramazan Bayramı: (2002 yılında 5 - 7 Aralık' da, 2001' de 16 - 18 Aralık' da kutlandı) Ramazan ayında tutulan orucun bitişi kutlanan ve sabah kılınan Bayram Namazı ile başlayan bayramdır. Arife gününden hazırlıklar yapılır, mezarlıklar ziyaret edilir. Kimsesizlere ve muhtaçlara yardim edilir, akraba ziyaretleri yapılır. Tatlı sunulduğu için Seker Bayramı olarak da bilinir.

Attached Images
File Type: jpg ramazan çocuklar .jpg‎ (3.8 KB, 3 views)
File Type: jpg bayram devlet töreninden.jpg‎ (4.0 KB, 2 views)
File Type: jpg şeker bayramı.jpg‎ (3.3 KB, 4 views)
File Type: jpg bayram1.jpg‎ (3.5 KB, 8 views)
File Type: jpg kurban bayramı1.jpg‎ (3.6 KB, 6 views)
File Type: jpg kurban bayramı2.jpg‎ (2.2 KB, 3 views)
File Type: jpg bayram akşamı.jpg‎ (2.2 KB, 5 views)
File Type: jpg bayram töreninden.jpg‎ (3.7 KB, 2 views)
File Type: jpg Bayram Piknigi.jpg‎ (3.7 KB, 4 views)
File Type: jpg bayram geçişi.jpg‎ (2.9 KB, 5 views)
__________________


Silgisi, Kaleminden Önce Bitenin Hatası Çok Demektir.

***************************************
Kafanı çalıştır Puzzle oyna Site Ekle Framan izle Kısa URL Servisi Ücretsiz Font IP Bul
Link Ekle
Pc-Game Yabancı Filmler~Movies Rapidshare
MANS Çevrimdışı  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Kaspersky PURE 3 30% indirimli
Yanıtla


Şuan Bu Konuyu Okuyan Aktif Kullanıcılar: 1 (0 Üye ve 1 Konuk)

 
Konu Araçları Bu Konu İçinde Ara
Bu Konu İçinde Ara:

Gelişmiş Arama

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Simgeler Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Forum'a Git

Benzer Konular

Thread Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Bayramlar övünç kaynağı MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 16-01-2012 23:40
Bayramlar dayanışma günleridir MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 05-11-2011 14:30
Erdoğan: Bayramlar birlik günüdür MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 29-08-2011 15:15
Terörün dini milleti yok MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 17-08-2011 15:23
Almanya'da Dini Ders MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 10-05-2011 15:50


Forum Saati Türkiye Saatine Göre GMT +2. Saat Şimdi 12:29.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.2.0 ©2008, Crawlability, Inc.
Copyright ©2006-2015 Mertada.coM, abuse: MertForum [at] gmail . com

Sosyal (Yer imi) Bookmarking  TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi RankX.de Push it to the Max! 

Portal | Forum | Haber | Flash Oyun | Fragman | Site Ekle | Favicon Generator | WebMaster | Blog | Link Ekle | Site Analiz | Yyt | Pagerank

Büyük Kayalar Küçük Dalgalarla Y?k?lmaz!