NDEKLER:

1) Sistem Gereksinimleri:

TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'sini, aadaki sistem zelliklerinde kullanmanz nerilir.

letim Sistemi: Windows 98, 2000, NT ya da XP, Vista, Mac OS9 ya da Mac OSX; Linux

512 RAM

800 x 600 znrlk

ift Katman DVD okuyabilen DVD-ROM Src

(NOT: Arivimiz ok geni olduundan ift Katman DVD kullanlmtr. ok eski DVD Srclerde ift Katman DVD'ler okunmayabilir)

2) DVDyi altrmak:

Normal koullarda TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si, Windows iletim sistemi ile alan bilgisayarlarda DVD'nin bilgisayara taklmasnn ardndan otomatik olarak alacaktr. Ancak bilgisayarnzda Otomatik altr (Autorun) zellii kapatlmsa, TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'sinin otomatik olarak almas engellenecektir. Bu durumda TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si iinde yer alan "btd_windows" dosyasn ift tklayarak ariv uygulamasn altrmanz gerekmektedir.

Mac ya da Linux iletim sistemi ile alan bilgisayarlarda, TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si otomatik olarak almayacaktr. Bu iletim sistemlerinde TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'sini altrmak iin btd.html" dosyasn ift tklayarak ariv uygulamasn altrmanz gerekmektedir.

3) DVD'yi Mac ve Linux Platformlarnda altrmak in Gerekli Eklentileri ndirmek:

Mac ya da Linux iletim sistemi ile alan bilgisayarlarda, TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si iinde yer alan "btd.html" dosyasn ift tklayarak uygulamay atnzda, karnza tarayc (browser) iinde alan ana giri ekran kacaktr. Bilgisayarnzda Macromedia Flash Player ile ilgili gerekli eklentiler yoksa bu tarayc penceresinde yer alan Macromedia Flash Player balantsna tklayarak gerekli eklentileri bilgisayarnza indirmeniz gerekmektedir.

4) DVDyi Kullanmak:

TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si ekrannn sa st kesinde yer alan "Ekran Byt" dmesini kulllanarak uygulama ekrann bytebilir, ekran bykken kltmek istediinizdeyse yine ekrann sa st kesinde yer alan "Ekran Klt" dmesini kullanarak uygulama ekrann kltebilirsiniz.

TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si iinde 3 farkl arama seenei bulunmaktadr. Bu seenekler "Yllara Gre Ara", "Konuya Gre Ara" ve "Balkta Szck Ara" seenekleridir. Ekrann sol tarafnda yer alan men zerinden bu farkl arama seeneklerine ulaabilirsiniz.

"Yllara Gre Ara" seeneini kullanarak ilk saydan bugne her yla ait dergilerin kapaklarn tklayarak o saynn iinde bulunan yazlarn listesine ulaabilir, bu liste zerinde yer alan dilediiniz yaznn zerine ift tklayarak yazy aabilirsiniz. Yllar arasnda gezinmek iin dergi kapaklarnn bulunduu alann sa st kesinde bulunan alr kapanr listeyi ya da sa alt kede bulunan "ileri-geri" dmelerini kullanabilirsiniz.

"Konuya Gre Ara" seeneinde, konu listesinde yer alan konu balklarndan (tp, biyoloji, fizik, astonomi, vb.) herhangi birinin zerine tklayarak bu konunun alt dallarna ve bu konu bal altnda yaymlanm olan yazlarn balklarna ulaabilirsiniz. Bu liste zerinden dilediiniz yaznn zerine tklayarak yazy okuyabilirsiniz.

"Balkta Szck Ara" seeneinde yer alan arama kutusuna ulamak istediiniz yazlarla ilgili szck ya da szckleri yazarak, dergilerde yaymlanan yazlarn taranmas sonucu ulalan arama sonular listesine ulaabilir, bu liste zerinden dilediiniz yaznn balna tklayarak yazy okuyabilirsiniz.

TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si iindeki "Yardm" blmne ulamak iin ekrann sa alt kesinde yer alan "Yardm" dmesine tklamanz gerekmektedir. TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si uygulamasndan kmak istediinizdeyse soldaki mennn en altnda yer alan "k" dmesini kullanabilirsiniz.

5) DVDnin indeki *.pdf Dosyalarn Grntlemede Sorun Yaamak:

Windows iletim sistemlerinde, bir konuyu grntlemek iin balna tkladnzda, karnza bir gvenlik uyars kabilir. Bu uyarda Run (altr) seeneini gvenle seebilirsiniz. Her seferinde bu uyary grmemek iin sa alt kesindeki kutucuktaki iareti kaldrabilirsiniz.

TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si iinde yer alan yazlar pdf formatndadr. Yazlar grntleyebilmek iin bilgisayarnzda Adobe Reader programnn kurulu olmas gerekmektedir. Bu program bilgisayarnzda kurulu deilse TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si iinde yer alan Acrobat klasrndeki iletim sisteminize uygun dosyay ift tklayarak program bilgisayarnza kurabilirsiniz. Ancak daha gvenli yol olarak Adobe Reader programnn en son srmnyse adobe'nin internet adresinden cretsiz olarak indirebilirsiniz.

6) DVDnin indeki Arama zelliini altrmada Sorun Yaamak:

TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si iinde yer alan "Balkta szck Arama" zelliinin kullanm srasnda bilgisayarnzn bellek gcne ve arama yaptnz szcn arivde yer alma younluuna bal olarak zaman zaman arama ilemi uzun srebilir. Bu durumda bilgisayarnza herhangi bir mdahelede bulunmakszn beklemenizi neririz. Arama ileminiz biraz uzun srse de, bu sre sonunda arama sonular ekrannza gelecektir.

7) Yazcdan kt Almak:

TBTAK Bilim ve Teknik Dergisi Ariv DVD'si iinde yer alan pdf formatndaki yazlarn yazcdan ktsn almak iin Adobe Acrobat Reader programnn File (Dosya) mensnde yer alan Yazdr (Print) komutunu kullanmanz gerekmektedir.

Get Bilim.Teknik.Arsiv.part1.rar on Wupload.com
Get Bilim.Teknik.Arsiv.part2.rar on Wupload.com
Get Bilim.Teknik.Arsiv.part3.rar on Wupload.com
Get Bilim.Teknik.Arsiv.part4.rar on Wupload.com
Get Bilim.Teknik.Arsiv.part5.rar on Wupload.com
Get Bilim.Teknik.Arsiv.part6.rar on Wupload.com