Abdurrahman Dodurgal Ailede ocuun Din Eitimi Pdf E-kitap indir

Hayatta birok faaliyetin merkezini ocuklar tekil etmektedir. Bir ana-baba aba ve gayretlerini, bir retmen almasn, bir devlet yapt plan ve programlarn hep gelecee ynelik mit ve beklentilerinin odak noktas olan ocuklarn hesap ederek dzenler. Bundan dolay gemite de ok zerinde durulan ocuun eitimi, gnmzde daha byk bir anlam kazanmakta, ona ynelik ilgiler de oalmaktadr.
zellikle son yllarda konu ile ilgili almalar ve grntl, sesli ve basl yaynlarla ana-baba ve retmenlerin bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. Fakat zlerek gryoruz ki, zellikle lkemizde ocuk ile ilgili geliim alanlarnn tm gndeme getirildii halde, din duygusu ve eitimi alan pedagoglarmz tarafndan ihmal edilmektedir. Dnyay sadece madd ihtiyalarla aklayan ve dolaysyla da eitimi bundan ibaret sayan bu yaklamn eksik olduu, hayatn bize rettii gereklerden biridir. Eitimin mill, mahall ve bnyev olma zellikleri de dikkate alnr ve insanmza ulamann en doru yolunun onun deerler dnyasna girmek olduu fikri de dnlrse konu ile ilgili olarak byk bir boluun ortaya kt grlecektir. Kaynanda byle bir deerlendirmenin bulunduu bu alma, bu boluun bir blmn doldurmay hedeflemekte, ocuun eitiminin temellerinin atld aile ortamnda onun din ynden nasl eitilmesi gerektii hususunda ana-babalara yardmc olmay amalamaktadr. Alt yapsn ise bir taraftan Kur n ayetleri, dier taraftan eitim bilimlerinin verileri oluturmaktadr.
almamzda, Kur n dan kaynaklanan din eitimi programnn gene Kur n n belirledii ilkeler erevesinde ve ondan karlan yntemlerle ocuk geliim psikolojisinin verilerine uygun olarak aile ii eitimde ocua nasl kazandrlabilecei sorusuna cevap aramaya altk. Bylece Kur n ayetlerinin verdii program, yntem ve ilkelerle, psikolojinin verilerine gre ailede ocuun din eitiminin gerekletirilmesini konu alan bir alma ortaya kt.
almamzn birinci blmnde din eitiminin mhiyeti ve ilkeleri ksaca ele alnm, ikinci blmde engeller tespit edilmi, nc blmde yntemler zerinde durulmu, drdnc blmde din ve ahlk eitimi program verilmitir. Beinci blmde aile hayat, ailenin ocuun eitimindeki yeri ve nemi zerinde durulmu, altnc blmde geliim psikolojisine gre ailede din eitimi anlatlm ve toplumsal hayatn ocuun eitimi zerindeki etkisi ele alnmtr.
Okuyucularmza tavsiyemiz, kitab okurken aktif olarak olaya itirak etmeye almalardr. Okurun aktif olmas konu hakknda bilgi sahibi olmas, kural kendi kendisine tartmas, onu kendisine, kltrel yapsna uygun hale getirip ocuunun bireysel zelliklerini de dikkate alarak uygulamay nasl yapabileceini dnmesiyle gerekleir. Bunlarn gereklemesi iin de okurun snrlayc rneklerle karlamamas gerekir. Biz de bunu yaptk. rnekleri okuyucu kendisi bulmal ve kitapta sylenileni kendi hayatnda rneklere kavuturmaldr. Balangta zor gibi grnen bu almann giderek kolaylat grlecektir. Okuyucunun eitim dnyasna girmesi hususunda da bu yntemin ok byk yarar olduunu dnyoruz. Bu yntem onda giderek sezgi ve bilgileri gelitirecektir.
almamzn teorik bilgileri halinde kalmasn istemediimizden, Verilen bilgilerin nda uygulama nasl yaplmaldr? sorusuna cevap arama ihtiyacn duyduk. Bu bilgileri bilmek baka, uygulamaya tayabilmek ise daha baka bir husustur. nk teorik bilgi ile onun uygulamas arasnda glkleri, farklar en fazla olan ilim dal belki de eitimdir. Hedefe ulama asndan bu durumun bilinmesi son derece nemlidir. Genellikle kuramsal bir yaps olan almamz, olgu ile olabildiince birletirilerek daha da ak hale getirilmitir. Kuramsal yap ile olgunun birletirilmesi hi bitmeyecei iin bir noktada ii bitirmek gerekmektedir. A.T. Jersild kuramsal bir yaklamn faydal olabilmesi iin u artlar ileri srer:
a-Bilinen etmenleri kapsayan ve belli bir sonucu ortaya karan genel bir ilke ortaya koymal. Dini belli bir biimde alglamal.
b-Doruluu snanabilen bir varsaym (hipotez) kurabilmeli. Varsaymlar kurarken daima uygulamay gz nnde bulundurmal.
c-Eski varsaymlar eletirerek yeni alanlar bulmak iin hayal gcn zorlamal. Gnn anlaylarn ne kararak daha nceki yaklamlar da eletirerek ikisi arasnda bir uzlama salamal. Biz de bu hususlara dikkat etmeye altk. Teorik yapnn olgu ile birletirilmesi hususunda, 23 yllk retmenlik ve drt ocuk babas olma tecrbesi ile yetinmeyerek, muhtelif yalarda ocuklar olan 30 kadar anne ve 10 kadar baba ile ibirlii yaparak deerlendirmelerde bulunduk. Onlarn eitim hayatnda ortaya kan tecrbeleri konuya daha bir aklk getirdi. lk baskda olmayan bu almann sonularn, bu baskya ilave ettik.
Son olarak, almann her aamasnda ortaya kan maddi ve manev glkleri byk bir gnl holuu ile karlayan, Mslman Trk kadnnn yuvamzdaki temsilcisi eim Fatma ya, eitimle ilgili teorik bilginin olgu ile denenmesi hususunda bana bir nevi laboratuar grevi yapan kzlarm Zeynep Tuba ve Hale Hilal ile halen bu grevi yrten oullarm Melihcan Naci ve Semihcan Enis e bu almay ithaf etmek istiyorum. Allah tan onlar iin shhatli bir mr, salih bir ahlk hayat ve hiret saadeti niyaz ediyor, ocuklarmzn tmn vatanna, milletine nfi , anasna babasna mut , dnine, devletine hadim eylemesini diliyorum.
Gayret bizden, baar Allah tandr.

https://turbobit.net/6eny0dwcelog/Ab...itimi.zip.html