Ingmar Bergman Byl Fener Pdf E-kitap indir

'Yaban ilekleri', 'Yedinci Mhr', 'Persona' gibi filmlerle sinema tarihine damgasn vuran, bata 'Bir D Oyunu', 'Kuduz' ve 'Caligula' olmak zere 100'e yakn oyun sahneye koymu usta ynetmen Ingmar Bergman'n bundan yirmi yl nce yazp yaynlad anlar, 'Byl Fener'de toplanyor... ?Filmlerimdeki ritim masa banda senaryodan doar, kamera karsnda da yaamaya balar. Her tr doalama bana yabancdr. Eer abuk karar vermeye zorlanrsam ter iinde kalr ve korkudan kaskat kesilirim. Film ekimi benim iin ayrntl planlanm bir yanlsamadr; yaadka bana daha da aldatc grnen bir gerein yanlsamas. Film, belge olduu zamann dnda bir dtr. Bundan dolay Tarkovski sinema ynetmenlerinin en bydr. O, dsel meknlarda bir uyurgezerin gveniyle hareket eder, hi aklama yapmaz. Zaten ne aklayacaktr ki! Dlerini btn iletiim aralarnn en zoru, ama bir anlamda en isteklisi araclyla grnr klabilen bir gzlemcidir. Ben, btn hayatm boyunca onun byk bir doallkla dolat kaplar yumrukladm durdum. Ama bu kaplardan ieri ancak birka kez szlmeyi baarabildim....?

http://turbobit.net/t4741ndcr64l/Ing...Fener.pdf.html