Nevs doum izi veya ben anlamna gelen Latince bir kelimedir.

Derideki konjenital iaretler iin kullanlan genel bir terimdir.

Mole Latincede “benek” kelimesi iin kullanlmaktadr. Konjenital ise "doutan gelen" demektir.

Nevi, nevsn ouludur. Konjenital neviler douta mevcuttur.

ki eit ben bulunmaktadr: konjenital ve edinilmi. Pek ok bebek bensiz doar.

Zamanla benler grnmeye balar. Yirmi yandan itibaren ou insanda 20-40 civarnda kolaylkla grnebilen ve vcudunun her yanna dalm ben mevcuttur.

Bu benler yaarken ‘edinilir’ ve genellikle kurunkalemin tepesindeki silgi bykln gemez. Sadece baz bebekler (100’de 1 orannda) bir benle, yani konjenital bir nevsle domaktadr.

Bu benlerin byklkleri deimektedir: 0,6 santimetreden kk olabildii gibi neredeyse tm vcudu kaplayan da vardr ki bunlara “dev konjenital nevs” ad verilir.

Ben Tedavi vcutta bulunduu yere gre ‘’"bathing trunk nevus" veya "garment nevus" gibi isimler alr. Byk nevi, yetikinde 20 santimden ve bebekte 8 santimden byk apa sahip olarak ya da yz veya ayak gibi bir vcut alannn byk ksmn kaplayan diye tanmlanmtr.

Nevi byklk, ekil, yzey dokusu ve tyllk bakmndan ok eitlilik gstermektedir. Rengi ak tabadan simsiyaha dek deimektedir.

ou kahverenginin tonlarndadr. Bazlar ince tyl iken ounda uzun, kaln, koyu renkli, kaba grnml veya kvrck ty bulunur. Bu ty kesmek veya tra etmek geliimini artrmaz.

Bazs kalc olarak “tyleri rpermi” bir grnme sahiptir zira piloerektr ad verilen kk kas epey bymtr. Bu minik kas, soua maruz kaldnda insan cildi zerindeki tyn dimdik durmasn salar.