mertada.com

MertAda.com

Film Oyun Müzik Haber

Forum,Vbulletin, çocuk, game, albüm, film, upload, Rapidshare, SSK, Bağkur, sosyal, güvenlik, hukuk, muhasebe, bankacılık, finans, magazin, donanım, notebook, yazılım, internet, msn, icq, skype, güvenlik, Resimli Program Anlatımları, Hepsi Birarada (All in One), A'dan - Z'ye Program Arşivi, Elektronik Sistemler, Teknoloji Haberleri, hobiler, tamir atölyesi, Magazin, Sağlık, Burçlar Dünyası, Güzellik ve Cilt Bakımı, Moda, Fıkra - Muhabbet, Komik Resim & Karikatürler, Video & Animasyon, Duvar Yazıları, hepsi Mert Forum da

Geri Git   mertada.com >
İŞ DÜNYASI
> İş Dünyası Magazin

S.S.S Üye Listesi Ajanda Resim Galerisi Arama Bugünün Mesajları Konuları Okundu İşaretle

 Myarcade plugin pro 10% discounted


Konu Bilgileri
Konu
Liderlik, Yöneticinin Özellikleri Ve Yönetim
Konudaki Cevap
0
Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme
20506

Yanıtla

 

LinkBack Konu Araçları Bu Konu İçinde Ara
Eski 04-06-2006, 20:59   #1 (Bu Mesajın Linki)
Junior Member
 
Giriş Tarihi: May 2006
Konum: İst.
Yaş: 28
Mesajlar: 8
Resim Galerisi: 0
Rep Gücü: 0 capitol is on a distinguished road

 

YeniYemekTarifleri
Liderlik, Yöneticinin Özellikleri Ve Yönetim

Günümüz dünyasında yaşanan hızlı değişime iş dünyası da ister istemez ayak uydurmak zorunda kaldı. Çağa ayak uydurmak için iş çevrelerinde de büyük atılımlar yapılmaya başlandı. Atılımların yapılabilmesi için yoğun bir çabayı ve üstün bir performansı yakalaması gereken insanoğlu rekabetin ve değişimin hızıyla daha kaliteli ürünler meydana getirmeye başladı. Artık Henry Ford’un dediği gibi insanlar siyah olduğu sürece istediği arabayı almaya mecbur değiller. Değişim,beraberinde insan faktörünü getirdi. Artık, müşteri beğendiği sürece siyah arabalar satılır hale geldi. Biri kalkıp “ben kırmızı araba isterim”dediği zaman satıcılar arabaları ya kırmızıya boyamaya ya da kırmızısını üretmeye mahkum hale geldiler. Anlaşıldığı gibi müşterinin egemen olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Kâr elde edebilmek için müşteri bağımlılığı gerçekleştirilmelidir;kâr sadık müşteriden kazanılır. Bu kadar yoğun ilişkilerin yaşandığı iş dünyasında bilgi,beceri yetenekleri diğer insanlardan fazla olması gereken insanlara ihtiyaç var. Başkaları sayesinde iş görebilme yeteneği olan yönetimin örgütlenebilmesi ve değişime ayak uydurabilmesi için liderlik vasıflarına sahip insanlar aranır oldu. Her ne kadar kalite için güven gerekliyse, güven için iyi bir yönetim gerekli hale geldi.YÖNETİCİNİN GÖREVİNE BİÇİMSEL YAKLAŞIM:

Yönetici önce yapılması gerekeni saptayabilen sonra da ister demokratik ister otogratik bir tarzda ya da başka bir yolla saptadıklarını yapabilen kişidir.

YÖNETİCİNİN SORUMLULUĞU:

Genel hedeflere ulaşmak için gerekli firma girdiklerinin temin edilmesini sağlamak ve organizasyonun bütününün çalışmasını iyileştirmek için bu girdilerle öteki bölümlerin girdilerini koordine etmektir.

Yöneticinin çalıştığı yerden aldığı parayı hak edebilmesi için şu sorumlulukları kabul etmesi gerekir.

* 1-Yönetici planlamalıdır.
* 2-Yönetici en yüksek verimi ve en düşük kaybı yakalayacak biçimde örgütü birimlere ayırmalıdır.
* 3-Firmanın insan kaynaklarının artan bir zenginleşme getirecek şekilde gelişmesini güvence altına almalıdır.
* 4-Yönetici yetki dağıtarak, gerekli işlevleri belirleyerek, özel görevlere kadro atayarak,kilit insanlara yaratıcılık için özerklik tanıyarak, kabul edebilir çıktılar için ölçüler saptayarak ve sonuçları bu ölçülerle karşılaştırıp hesap sorarak yönetir.
* 5-Birey ve grupları koordine eder.
* 6-İnsanların kendisiyle ve birbirleriyle işbirliği yapması sağlar.
* 7-Düzeltme girişimleri için gerekli, geçerli verileri kendine mümkün olduğu kadar erken sunacak ve performansı politika yada iyilikseverlikten çok adalet temelinde ödüllendirmesini yada cezalandırmasını sağlayacak bir geri besleme sistemi oluşturarak kendine bağlı insanların çabalarını denetler.
* 8-İnsanların çalışmasını biçimsel ve biçimsel olmayan tarzda gözden geçirir ve değerlendirir. Buradaki amacı yalnızca firmanın gereklerini karşılamak değil, aynı zamanda organizasyon için daha üretken ve değerli hale gelmesine yardımcı olmaktır.
* 9-Yönetici, insanları istekli çalışmaya yöneltmeli ve kaliteli şeyler yapmaya sevk etmelidir.
* 10-Zaman, bilgi, yetenek, davranış düzlemlerini birleştirebilmeli, âdil ve uygun bir kâr sağlayabilmek için bu vasıfları kullanabilmelidir.
*

HER YÖNETİCİNİN ÖRNEK ALDIĞI BİR KARAKTER

VARDIR:

Davranış bilimlerinde “özdeşleşme” adı altında incelenen bu konuyu kişinin başka bir kişiyi kendine bazı konularda model olarak ele alması ve bu özellikleri yaşamına uyarlaması olarak açıklayabiliriz;ama iyi bir yönetici olabilmek için özdeşlenilen kişiden daha üstün olmak gerekmektedir.

YÖNETİCİ KADROLARINI KENDİ BAŞINA AMACA ULAŞABİLEN İNSANLAR HALİNE GETİREBİLMELİDİR:

Kendi başına amaca ulaşabilen insanların en büyük desteği kuşkusuz ki motivasyondur. Herkesin işini tam olarak yaptığı bir ortamda kontrole ve yönetici baskısına ihtiyaç duyulmazdı. Motive edilmiş insan gruplarında hedefe yönelik başarılar her geçen gün artacak ve çalışmanın etkisi en yüksek seviyeye ulaşacaktır. Aksi bir durumda ise başarı oranının günden güne düştüğü açıkça fark edile bilinir. Önemli olan insanların isteyerek çalışmasını sağlamaktır. Böylece onlara bir şeyler yapabilmeleri ve başarılı olabilmeleri için gerekli fırsatlar tanınmış olur.(BSG,BÇG=Bana sorun getirme,Bana çözüm getir)(Sabah 8’de gel, akşam 5’de git felsefesi artık tarih olmalıdır,kişinin kendini işine vermesi empati kuralları dahilinde gerçekleştirilmelidir.)* UZMANLAŞILAN ALANDA ÇALIŞILMALIDIR:Yönetici, her kişiye en etkili biçimde yapabileceği tek bir iş vermeli ve kişilerin o işlerde uzmanlık kazanmasına çalışmalıdır. Bu da kişiyi o işi en iyi bilen kişi durumuna getirir. Kişi işi denetim altına sokma ve inisiyatifi kullanma olanağına sahip olur.

YÖNETİCİLER:İşletme açısından yönetici alt birimlerin sorumluluğunu, organizasyonun kendilerine bağlı alt birimlerini ilgilendiren plânları politikaları ve hedefleri yorumlayan ve uygulayan kişidir.YÖNETİCİLER VE LİDERLER:

Yönetici olabilmek yani yönetme hakkını elde edebilmek için üst makamlarca bizlere görev verilmesi gerekirken, liderlik etme hakkı izleyiciler tarafından verilir.LİDER: Belirli bir durumda belili bir anda ve belirli koşullar altında bir gruptaki insanların örgütsel hedeflere ulaşmak için gönüllü olarak çalışmasını teşvik eden, ortak hedeflere ulaşmada yardımcı olan deneyimleri aktaran ve uygulayan, liderlik yönünden hoşnut olmalarını sağlayan etkileme sürecidir.Yönetici-Yönetir

Lider-YönlendirirUnutmamalıdır ki yöneticiler gerekli, liderler vazgeçilmezdir. “Her lider bir yöneticidir fakat her yönetici bir lider değildir ama olması gerekir.

1- LİDERLİK İNSANLARA HOŞ GÖRÜNMEYİ VE ONLARI MUTLU ETMEYİ GEREKTİRMEZ:

İnsanları mutlu etmeye çalışmak hoş bir çabadır ama mutluluk peşinde koşmak bireysel bir uğraştır. Liderlikle alâkası yoktur. Âhlak özelliğidir.

2- LİDER DEMOKRATİK OLMAK ZORUNDADIR:Lider demokratik olmalıdır ama sürekli demokratik olma çabası gerçekte yöneticilik sorumluluklarından kaçmak anlamına da gelebilir. Yönetici zorlayıcı olabilir, çalışanları zaman zaman paylaşmaya yönelseler de her yerde her şeyde hak iddia edemezler. Herkesin her şeyi bilmesi gerekmez.3- LİDER KANDIRMALI VE BAZI ŞEYLERİ İSTİSMAR ETMELİDİR:Bazı konuları yönetimdekiler haricinde olan insanların bilmesi gerekmez. Bu konuların öğrenilmesi için yönetici her türlü oyunu yapmakta serbesttir. Yönetici bazı faktörleri istismar ederek çalışanlarını kendine daha fazla bağlayabilir. Bunda serbesttir.

* Örneğin: Siyaset ilişkileri.4- İNSANLAR LİDER DOĞMAZ LİDER OLUR:Bu olay sonradan kazanılır. Herkes bebek doğar. Katılımın rolünün büyük olması kabul edilemez. Ama boş bir çuvalı ayakta tutmaya da imkân yoktur.

5- LİDERLER İZLEYİCİLERİNDE OLMAYAN BİR KARİZMAYA SAHİP DEĞİLDİRLER:İnsan özelliklerini yoğunlaşmış şekilde içermek ve yeteneklerini iyi bilemiş olmak yeterlidir.YÖNETSEL LİDERLER İLE İLGİLİ DURUMLAR:

* Yönetici Liderin Kişiliği: Asabi, canlı, şakacı...
* Grubun Kişiliği: Birbiriyle olan bağları kuvvetli, ortak değerleri aynı olan grupları kavramalıdır.
* Grubun Durumu: Gruptakinler bulundukları konuma uygun hareket etmelidirler.
* Örgütsel Faktörler:Somut dostluklar, sürtüşmeler,bağlılıklar ve yabancılaşmalar gibi organizasyonun yapısında var olan özellikler.
* Tartışma: Grubun kişiliği birbirine bağlı olmayan, ortak değerleri bulunmayan insanlarca oluşmuş olsaydı neler olabilirdi?* BİÇİMSEL LİDERLİK: Saptadığı hedeflere ulaşmak için çalışanların faaliyetlerini yönlendirme ve denetleme yetkisine sahip olan liderlerdir.* BİÇİMSEL OLMAYAN LİDERLİK: Bunlar göstermelik liderlerdir. Amaçları yoktur. Buna verile bilinecek en güzel örnek patronun baldızının başkan yardımcısı olmasıdır.* ALICI YÖNETİCİ: Bir şeyi ikna olduğu için değil başkalarının beğenisini kazanmak için yapar. Zayıf ve bağımlıdır. Kendi kararlarını alamaz. İyi bir işçi ve titiz üretici olabilir ama yetenekleri sınılırdır.* SÖMÜRÜCÜ YÖNETİCİ: Kendine güvenen, kendini kabul ettiren, girişimci, kibirli, açgözlü, ihtiyaçlarını karşısındakileri ezerek çıkaran ve fikirleri çalan tiplemelerdir.* İSTİFÇİ YÖNETİCİ: Yeni şeyler elde etmek yerine eldekileri korumaya çalışan;düzenli, dikkatli, yaratıcı yanı olmayan kimselerdir.* PAZARLAMACI YÖNETİCİ: Bu yöneticinin amacı satış yapabilmektir. Sonuca ulaşmak için her şeyi yapabilir. Amacı, ilkesi, ilgisi sadece satışa yöneliktir, güven duygusu yoktur.* KARİZMATİK LİDER: Cezbedici, aşırı güven duyulan, değişimci liderlerdir. Uyguladığı programlar mesajlar içerir. İzleyicilere ütopyalar vaad eder.* İNSAN YÖNELİMLİ YÖNETİCİ: İnsanlara ilişkileri iyi olan,dost, ulaşabilinir, duygusal, değişiklik sevmeyen, koruma eğilimli insanlardır.* GÖREV YÖNELİMLİ YÖNETİCİ: Rekabet ve kazanma yanlısıdır, saldırgan olabilir, otoriteyi benimsemiştir, aktiftir. Mükemmellik peşinde koşarlar ama kimse mükemmel değildir, mükemmel ancak mükemmeli arayanlar ulaşabilir.* KAYNAŞMA YÖNELİMLİ YÖNETİCİ: İnsanları dikkate alır, enerjiktir ama kalıbımdır.* ETKİSİZ YÖNETİCİ: Kaçak, misyoner(popülarite için verimlilik güder) otokrat (insan feda edebilir), uzlaşmasızdır (çelişik duygular ve ani basınçlı yanıtlar)KÜLTÜRE BAĞLI YÖNETİCİLİK ÖZELLİKLERİ:1- AVRUPALI YÖNETİCİLER: Geçmişe yönelik geleneğin ve yerleşik alışkanlıkların önemine daha duyarlı toplumsal ve sınıfsal ayırımlara daha saygılı, felsefi, estetik insanlardır. Bir işi yapmadan önce hazırlık yaparlar. Protokol ve görgü kurallarına önem verirler.

2- AMERİKALI YÖNETİCİLER: Bugüne ve geleceğe yönelik insanlardır. Hızlı değişim taraftarıdırlar., ağır kanlı değillerdir, kendisini geliştirene saygılıdırlar, ayırıcıdırlar,sınıf ayırımı taburu vardır, işin yapılması felsefeden önce gelir, otoriteleri aşağıdan yukarıya ilerler. İş yapılmadan önce hazırlık yapılmaz; hemen işin başına geçilir,iş yapılmaya çalışılır.

Bir yönetici zamanla kendine bazı özellikler ekleyerek başarılı olabilir. Kimse doğuştan profesyonel değildir. Kişinin kendini geliştirmesi ekonomik ve sosyal merdivenin üstüne çıkabilmesi için kendini dayanması, bağımsız, üretken ve hırslı olması, sıkı çalışması ve son olarak da enerjik olması gerekir. Tembellik ve irade eksikliği düşünülemez. Maddiyat, ilerleme, güç ve saygınlık birer erdemdir.

alıntıdır
capitol Çevrimdışı  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Kaspersky PURE 3 30% indirimli
Yanıtla


Şuan Bu Konuyu Okuyan Aktif Kullanıcılar: 1 (0 Üye ve 1 Konuk)

 
Konu Araçları Bu Konu İçinde Ara
Bu Konu İçinde Ara:

Gelişmiş Arama

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Simgeler Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Forum'a Git

Benzer Konular

Thread Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Peygamberlerin Özellikleri APPaLLoSa Belgeseller 0 22-03-2012 17:36
Fenerbahçe Liderlik Peşinde MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 23-04-2011 11:03
Timsah'ta Hedef Liderlik MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 17-02-2011 15:30
-başbakan Erdoğan'a Lübnan'da "liderlik öngörü ödülü" Verilecek MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 23-11-2010 15:10
Kağıt Paralarda (YTL) ne tür güvenlik özellikleri bulunmaktadır? Alkun J-K-L 0 06-06-2006 11:53


Forum Saati Türkiye Saatine Göre GMT +2. Saat Şimdi 00:05.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.2.0 ©2008, Crawlability, Inc.
Copyright ©2006-2015 Mertada.coM, abuse: MertForum [at] gmail . com

Sosyal (Yer imi) Bookmarking  TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi RankX.de Push it to the Max! 

Portal | Forum | Haber | Flash Oyun | Fragman | Site Ekle | Favicon Generator | WebMaster | Blog | Link Ekle | Site Analiz | Yyt | Pagerank

Büyük Kayalar Küçük Dalgalarla Y?k?lmaz!