mertada.com

MertAda.com

Film Oyun Müzik Haber

Forum,Vbulletin, çocuk, game, albüm, film, upload, Rapidshare, SSK, Bağkur, sosyal, güvenlik, hukuk, muhasebe, bankacılık, finans, magazin, donanım, notebook, yazılım, internet, msn, icq, skype, güvenlik, Resimli Program Anlatımları, Hepsi Birarada (All in One), A'dan - Z'ye Program Arşivi, Elektronik Sistemler, Teknoloji Haberleri, hobiler, tamir atölyesi, Magazin, Sağlık, Burçlar Dünyası, Güzellik ve Cilt Bakımı, Moda, Fıkra - Muhabbet, Komik Resim & Karikatürler, Video & Animasyon, Duvar Yazıları, hepsi Mert Forum da

Geri Git   mertada.com >
İŞ DÜNYASI
> İş Dünyası Magazin

S.S.S Üye Listesi Ajanda Resim Galerisi Arama Bugünün Mesajları Konuları Okundu İşaretle

 Myarcade plugin pro 10% discounted


Konu Bilgileri
Konu
Liderlik, Yöneticinin Özellikleri Ve Yönetim
Konudaki Cevap
0
Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme
20119

Yanıtla

 

LinkBack Konu Araçları
Eski 04-06-2006, 20:59   #1 (Bu Mesajın Linki)
Junior Member
 
Giriş Tarihi: May 2006
Konum: İst.
Yaş: 27
Mesajlar: 8
Resim Galerisi: 0
Rep Gücü: 0 capitol is on a distinguished road

 

YeniYemekTarifleri
Liderlik, Yöneticinin Özellikleri Ve Yönetim

Günümüz dünyasında yaşanan hızlı değişime iş dünyası da ister istemez ayak uydurmak zorunda kaldı. Çağa ayak uydurmak için iş çevrelerinde de büyük atılımlar yapılmaya başlandı. Atılımların yapılabilmesi için yoğun bir çabayı ve üstün bir performansı yakalaması gereken insanoğlu rekabetin ve değişimin hızıyla daha kaliteli ürünler meydana getirmeye başladı. Artık Henry Ford’un dediği gibi insanlar siyah olduğu sürece istediği arabayı almaya mecbur değiller. Değişim,beraberinde insan faktörünü getirdi. Artık, müşteri beğendiği sürece siyah arabalar satılır hale geldi. Biri kalkıp “ben kırmızı araba isterim”dediği zaman satıcılar arabaları ya kırmızıya boyamaya ya da kırmızısını üretmeye mahkum hale geldiler. Anlaşıldığı gibi müşterinin egemen olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Kâr elde edebilmek için müşteri bağımlılığı gerçekleştirilmelidir;kâr sadık müşteriden kazanılır. Bu kadar yoğun ilişkilerin yaşandığı iş dünyasında bilgi,beceri yetenekleri diğer insanlardan fazla olması gereken insanlara ihtiyaç var. Başkaları sayesinde iş görebilme yeteneği olan yönetimin örgütlenebilmesi ve değişime ayak uydurabilmesi için liderlik vasıflarına sahip insanlar aranır oldu. Her ne kadar kalite için güven gerekliyse, güven için iyi bir yönetim gerekli hale geldi.YÖNETİCİNİN GÖREVİNE BİÇİMSEL YAKLAŞIM:

Yönetici önce yapılması gerekeni saptayabilen sonra da ister demokratik ister otogratik bir tarzda ya da başka bir yolla saptadıklarını yapabilen kişidir.

YÖNETİCİNİN SORUMLULUĞU:

Genel hedeflere ulaşmak için gerekli firma girdiklerinin temin edilmesini sağlamak ve organizasyonun bütününün çalışmasını iyileştirmek için bu girdilerle öteki bölümlerin girdilerini koordine etmektir.

Yöneticinin çalıştığı yerden aldığı parayı hak edebilmesi için şu sorumlulukları kabul etmesi gerekir.

* 1-Yönetici planlamalıdır.
* 2-Yönetici en yüksek verimi ve en düşük kaybı yakalayacak biçimde örgütü birimlere ayırmalıdır.
* 3-Firmanın insan kaynaklarının artan bir zenginleşme getirecek şekilde gelişmesini güvence altına almalıdır.
* 4-Yönetici yetki dağıtarak, gerekli işlevleri belirleyerek, özel görevlere kadro atayarak,kilit insanlara yaratıcılık için özerklik tanıyarak, kabul edebilir çıktılar için ölçüler saptayarak ve sonuçları bu ölçülerle karşılaştırıp hesap sorarak yönetir.
* 5-Birey ve grupları koordine eder.
* 6-İnsanların kendisiyle ve birbirleriyle işbirliği yapması sağlar.
* 7-Düzeltme girişimleri için gerekli, geçerli verileri kendine mümkün olduğu kadar erken sunacak ve performansı politika yada iyilikseverlikten çok adalet temelinde ödüllendirmesini yada cezalandırmasını sağlayacak bir geri besleme sistemi oluşturarak kendine bağlı insanların çabalarını denetler.
* 8-İnsanların çalışmasını biçimsel ve biçimsel olmayan tarzda gözden geçirir ve değerlendirir. Buradaki amacı yalnızca firmanın gereklerini karşılamak değil, aynı zamanda organizasyon için daha üretken ve değerli hale gelmesine yardımcı olmaktır.
* 9-Yönetici, insanları istekli çalışmaya yöneltmeli ve kaliteli şeyler yapmaya sevk etmelidir.
* 10-Zaman, bilgi, yetenek, davranış düzlemlerini birleştirebilmeli, âdil ve uygun bir kâr sağlayabilmek için bu vasıfları kullanabilmelidir.
*

HER YÖNETİCİNİN ÖRNEK ALDIĞI BİR KARAKTER

VARDIR:

Davranış bilimlerinde “özdeşleşme” adı altında incelenen bu konuyu kişinin başka bir kişiyi kendine bazı konularda model olarak ele alması ve bu özellikleri yaşamına uyarlaması olarak açıklayabiliriz;ama iyi bir yönetici olabilmek için özdeşlenilen kişiden daha üstün olmak gerekmektedir.

YÖNETİCİ KADROLARINI KENDİ BAŞINA AMACA ULAŞABİLEN İNSANLAR HALİNE GETİREBİLMELİDİR:

Kendi başına amaca ulaşabilen insanların en büyük desteği kuşkusuz ki motivasyondur. Herkesin işini tam olarak yaptığı bir ortamda kontrole ve yönetici baskısına ihtiyaç duyulmazdı. Motive edilmiş insan gruplarında hedefe yönelik başarılar her geçen gün artacak ve çalışmanın etkisi en yüksek seviyeye ulaşacaktır. Aksi bir durumda ise başarı oranının günden güne düştüğü açıkça fark edile bilinir. Önemli olan insanların isteyerek çalışmasını sağlamaktır. Böylece onlara bir şeyler yapabilmeleri ve başarılı olabilmeleri için gerekli fırsatlar tanınmış olur.(BSG,BÇG=Bana sorun getirme,Bana çözüm getir)(Sabah 8’de gel, akşam 5’de git felsefesi artık tarih olmalıdır,kişinin kendini işine vermesi empati kuralları dahilinde gerçekleştirilmelidir.)* UZMANLAŞILAN ALANDA ÇALIŞILMALIDIR:Yönetici, her kişiye en etkili biçimde yapabileceği tek bir iş vermeli ve kişilerin o işlerde uzmanlık kazanmasına çalışmalıdır. Bu da kişiyi o işi en iyi bilen kişi durumuna getirir. Kişi işi denetim altına sokma ve inisiyatifi kullanma olanağına sahip olur.

YÖNETİCİLER:İşletme açısından yönetici alt birimlerin sorumluluğunu, organizasyonun kendilerine bağlı alt birimlerini ilgilendiren plânları politikaları ve hedefleri yorumlayan ve uygulayan kişidir.YÖNETİCİLER VE LİDERLER:

Yönetici olabilmek yani yönetme hakkını elde edebilmek için üst makamlarca bizlere görev verilmesi gerekirken, liderlik etme hakkı izleyiciler tarafından verilir.LİDER: Belirli bir durumda belili bir anda ve belirli koşullar altında bir gruptaki insanların örgütsel hedeflere ulaşmak için gönüllü olarak çalışmasını teşvik eden, ortak hedeflere ulaşmada yardımcı olan deneyimleri aktaran ve uygulayan, liderlik yönünden hoşnut olmalarını sağlayan etkileme sürecidir.Yönetici-Yönetir

Lider-YönlendirirUnutmamalıdır ki yöneticiler gerekli, liderler vazgeçilmezdir. “Her lider bir yöneticidir fakat her yönetici bir lider değildir ama olması gerekir.

1- LİDERLİK İNSANLARA HOŞ GÖRÜNMEYİ VE ONLARI MUTLU ETMEYİ GEREKTİRMEZ:

İnsanları mutlu etmeye çalışmak hoş bir çabadır ama mutluluk peşinde koşmak bireysel bir uğraştır. Liderlikle alâkası yoktur. Âhlak özelliğidir.

2- LİDER DEMOKRATİK OLMAK ZORUNDADIR:Lider demokratik olmalıdır ama sürekli demokratik olma çabası gerçekte yöneticilik sorumluluklarından kaçmak anlamına da gelebilir. Yönetici zorlayıcı olabilir, çalışanları zaman zaman paylaşmaya yönelseler de her yerde her şeyde hak iddia edemezler. Herkesin her şeyi bilmesi gerekmez.3- LİDER KANDIRMALI VE BAZI ŞEYLERİ İSTİSMAR ETMELİDİR:Bazı konuları yönetimdekiler haricinde olan insanların bilmesi gerekmez. Bu konuların öğrenilmesi için yönetici her türlü oyunu yapmakta serbesttir. Yönetici bazı faktörleri istismar ederek çalışanlarını kendine daha fazla bağlayabilir. Bunda serbesttir.

* Örneğin: Siyaset ilişkileri.4- İNSANLAR LİDER DOĞMAZ LİDER OLUR:Bu olay sonradan kazanılır. Herkes bebek doğar. Katılımın rolünün büyük olması kabul edilemez. Ama boş bir çuvalı ayakta tutmaya da imkân yoktur.

5- LİDERLER İZLEYİCİLERİNDE OLMAYAN BİR KARİZMAYA SAHİP DEĞİLDİRLER:İnsan özelliklerini yoğunlaşmış şekilde içermek ve yeteneklerini iyi bilemiş olmak yeterlidir.YÖNETSEL LİDERLER İLE İLGİLİ DURUMLAR:

* Yönetici Liderin Kişiliği: Asabi, canlı, şakacı...
* Grubun Kişiliği: Birbiriyle olan bağları kuvvetli, ortak değerleri aynı olan grupları kavramalıdır.
* Grubun Durumu: Gruptakinler bulundukları konuma uygun hareket etmelidirler.
* Örgütsel Faktörler:Somut dostluklar, sürtüşmeler,bağlılıklar ve yabancılaşmalar gibi organizasyonun yapısında var olan özellikler.
* Tartışma: Grubun kişiliği birbirine bağlı olmayan, ortak değerleri bulunmayan insanlarca oluşmuş olsaydı neler olabilirdi?* BİÇİMSEL LİDERLİK: Saptadığı hedeflere ulaşmak için çalışanların faaliyetlerini yönlendirme ve denetleme yetkisine sahip olan liderlerdir.* BİÇİMSEL OLMAYAN LİDERLİK: Bunlar göstermelik liderlerdir. Amaçları yoktur. Buna verile bilinecek en güzel örnek patronun baldızının başkan yardımcısı olmasıdır.* ALICI YÖNETİCİ: Bir şeyi ikna olduğu için değil başkalarının beğenisini kazanmak için yapar. Zayıf ve bağımlıdır. Kendi kararlarını alamaz. İyi bir işçi ve titiz üretici olabilir ama yetenekleri sınılırdır.* SÖMÜRÜCÜ YÖNETİCİ: Kendine güvenen, kendini kabul ettiren, girişimci, kibirli, açgözlü, ihtiyaçlarını karşısındakileri ezerek çıkaran ve fikirleri çalan tiplemelerdir.* İSTİFÇİ YÖNETİCİ: Yeni şeyler elde etmek yerine eldekileri korumaya çalışan;düzenli, dikkatli, yaratıcı yanı olmayan kimselerdir.* PAZARLAMACI YÖNETİCİ: Bu yöneticinin amacı satış yapabilmektir. Sonuca ulaşmak için her şeyi yapabilir. Amacı, ilkesi, ilgisi sadece satışa yöneliktir, güven duygusu yoktur.* KARİZMATİK LİDER: Cezbedici, aşırı güven duyulan, değişimci liderlerdir. Uyguladığı programlar mesajlar içerir. İzleyicilere ütopyalar vaad eder.* İNSAN YÖNELİMLİ YÖNETİCİ: İnsanlara ilişkileri iyi olan,dost, ulaşabilinir, duygusal, değişiklik sevmeyen, koruma eğilimli insanlardır.* GÖREV YÖNELİMLİ YÖNETİCİ: Rekabet ve kazanma yanlısıdır, saldırgan olabilir, otoriteyi benimsemiştir, aktiftir. Mükemmellik peşinde koşarlar ama kimse mükemmel değildir, mükemmel ancak mükemmeli arayanlar ulaşabilir.* KAYNAŞMA YÖNELİMLİ YÖNETİCİ: İnsanları dikkate alır, enerjiktir ama kalıbımdır.* ETKİSİZ YÖNETİCİ: Kaçak, misyoner(popülarite için verimlilik güder) otokrat (insan feda edebilir), uzlaşmasızdır (çelişik duygular ve ani basınçlı yanıtlar)KÜLTÜRE BAĞLI YÖNETİCİLİK ÖZELLİKLERİ:1- AVRUPALI YÖNETİCİLER: Geçmişe yönelik geleneğin ve yerleşik alışkanlıkların önemine daha duyarlı toplumsal ve sınıfsal ayırımlara daha saygılı, felsefi, estetik insanlardır. Bir işi yapmadan önce hazırlık yaparlar. Protokol ve görgü kurallarına önem verirler.

2- AMERİKALI YÖNETİCİLER: Bugüne ve geleceğe yönelik insanlardır. Hızlı değişim taraftarıdırlar., ağır kanlı değillerdir, kendisini geliştirene saygılıdırlar, ayırıcıdırlar,sınıf ayırımı taburu vardır, işin yapılması felsefeden önce gelir, otoriteleri aşağıdan yukarıya ilerler. İş yapılmadan önce hazırlık yapılmaz; hemen işin başına geçilir,iş yapılmaya çalışılır.

Bir yönetici zamanla kendine bazı özellikler ekleyerek başarılı olabilir. Kimse doğuştan profesyonel değildir. Kişinin kendini geliştirmesi ekonomik ve sosyal merdivenin üstüne çıkabilmesi için kendini dayanması, bağımsız, üretken ve hırslı olması, sıkı çalışması ve son olarak da enerjik olması gerekir. Tembellik ve irade eksikliği düşünülemez. Maddiyat, ilerleme, güç ve saygınlık birer erdemdir.

alıntıdır
capitol Çevrimdışı  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Kaspersky PURE 3 30% indirimli
Yanıtla


Şuan Bu Konuyu Okuyan Aktif Kullanıcılar: 1 (0 Üye ve 1 Konuk)

 
Konu Araçları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Simgeler Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Forum'a Git

Benzer Konular

Thread Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Peygamberlerin Özellikleri APPaLLoSa Belgeseller 0 22-03-2012 17:36
Fenerbahçe Liderlik Peşinde MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 23-04-2011 11:03
Timsah'ta Hedef Liderlik MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 17-02-2011 15:30
-başbakan Erdoğan'a Lübnan'da "liderlik öngörü ödülü" Verilecek MANS Gündem Haberleri ve Son Dakika 0 23-11-2010 15:10
Kağıt Paralarda (YTL) ne tür güvenlik özellikleri bulunmaktadır? Alkun J-K-L 0 06-06-2006 11:53


Forum Saati Türkiye Saatine Göre GMT +2. Saat Şimdi 14:22.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.2.0 ©2008, Crawlability, Inc.
Copyright ©2006-2015 Mertada.coM, abuse: MertForum [at] gmail . com

Sosyal (Yer imi) Bookmarking  TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi RankX.de Push it to the Max!   RSS

Portal | Forum | Haber | Flash Oyun | Fragman | Site Ekle | Favicon Generator | WebMaster Araçları | Blog | Link Ekle | Site Analiz Araçları | Yyt | Pagerank

Büyük Kayalar Küçük Dalgalarla Y?k?lmaz!


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347 1348 1349 1350 1351 1352 1353 1354 1355 1356 1357 1358 1359 1360 1361 1362 1363 1364 1365 1366 1367 1368 1369 1370 1371 1372 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380 1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389 1390 1391 1392 1393 1394 1395 1396 1397 1398 1399 1400 1401 1402 1403 1404 1405 1406 1407 1408 1409 1410 1411 1412 1413 1414 1415 1416 1417 1418 1419 1420 1421 1422 1423 1424 1425 1426